01.10.1992

Η «μαύρη» νύχτα της Παρί Σεν Ζερμέν

Ο ΠΑΟΚ την περίοδο 1992-’93 κληρώθηκε να αντιμετωπίσει στον α’ γύρο του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ  την Παρί Σεν Ζερμέν. Ο πρώτος αγώνας στο Παρκ ντε Πρενς του Παρισιού ισοδυναμούσε με το πρώτο ευρωπαϊκό ματς του Γάλλου Νταβίντ Ζινολά και τον ΠΑΟΚ να κατεβαίνει στο γήπεδο με πολλές απουσίες βασικών ποδοσφαιριστών του. Μάλιστα από το  63’, αγωνίστηκε με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Αλέξη Αλεξίου. Το τελικό 2-0 έδινε τον πρώτο λόγο στη γαλλική ομάδα, αλλά η ρεβάνς της Τούμπας, που ισοδυναμούσε με το 50ο ευρωπαϊκό ματς στην ιστορία του συλλόγου, στιγματίστηκε από τα μεγάλης έκτασης επεισόδια με το τέλος του α’ ημιχρόνου, όπου ήδη η Παρί ήταν μπροστά στο σκορ με 0-2 κι όλα είχαν κριθεί.

Ο Ολλανδός διαιτητής Τζον Μπλάκενσταϊν και ο Ούγγρος παρατηρητής, Κάρολι Παλοτάι έκλεισαν το φύλλο αγώνα και στις 4 Οκτωβρίου η πειθαρχική Επιτροπή της UEFA ανακοίνωσε ότι:

• Ο αγώνας κατακυρώθηκε υπέρ της Παρί Σεντ Ζερμέν με σκορ 0-3.
  • Ο ΠΑΟΚ αποκλείεται από κάθε διοργάνωση της UEFA για τις δύο προσεχείς περιόδους για τις οποίες ενδεχομένως θα προκρινόταν, κάτι που μετά από έφεση κατάφερε να μειωθεί σε ένα χρόνο.

Δύο χρόνια αργότερα, κάνουν την εμφάνισή τους στην Τούμπα οι νεαροί διεθνείς με την Ελπίδων τότε, Θόδωρος Ζαγοράκης και Νίκος Μιχόπουλος, ενώ την περίοδο 1994-95, υπό τις οδηγίες του Ολλανδού προπονητή Αρι Χάαν, ο ΠΑΟΚ τερματίζει στην 3η θέση του πρωταθλήματος και «σβήνει» την ποινή αποκλεισμού, που του είχε επιβληθεί από την UEFA, επιστρέφοντας στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις την περίοδο 1997-’98.