30.04.1980

Η πρόκριση επί του Άρη και οι… τενεκέδες!

Στη διαδρομή των 90 χρόνων ζωής του Συλλόγου, υπήρξαν πολλές στιγμές, εκατοντάδες, όπου ομάδα και κόσμος έγραψαν τη δική τους ιστορία. Μια από τις πιο δυνατές ιστορίες γράφθηκε το μεσημέρι της 30ής Απριλίου 1980.

Ο Γκιούλα Λόραντ, ο μοναδικός προπονητής που μέχρι τότε είχε οδηγήσει τον ΠΑΟΚ στην κατάκτηση πρωταθλήματος επιστρατεύθηκε για δεύτερη φορά και μια μέρα νωρίτερα είχε αφιχθεί στην πόλη. Το ίδιο βράδυ οι ΠΑΟΚτσήδες σκαρώνουν το πιο ωραίο τέχνασμα, που την επομένη θα έπαιζε το δικό του καταλυτικό ρόλο στην πρόκριση της ομάδας στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ρεβάνς του πρώτου αγώνα, που είχε δώσει το προβάδισμα (1-0) στον Άρη καθυστέρησε, λόγω διάφορων προβλημάτων, με το Καυτανζόγλειο Στάδιο να ορίζεται ως έδρα της δεύτερης αναμέτρησης. Την παραμονή μια ομάδα δεκαπέντε είκοσι ατόμων μπαίνει στο Καυτανζόγλειο και κρύβει καμιά πενηνταριά τενεκέδες γεμάτους πέτρες.

Μπροστά σε 40.000 φίλους του, με τον Λόραντ στην άκρη του πάγκου, ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος στο γήπεδο και ο κόσμος του στις κερκίδες. Σε κάθε επίθεση των αντιπάλων ένας εκκωφαντικός θόρυβος καλύπτει τον ουρανό της Θεσσαλονίκης, ενώ η πρόκριση πανηγυρίζεται με δεκάδες αναμμένους πυρσούς που πρωτοεμφανίζονται σε ελληνικό γήπεδο εκείνο το μεσημέρι.

Ο Κούδας είχε σουτ στο δοκάρι στο 44ο λεπτό και ο τερματοφύλακας του Άρη απέκρουσε με δεύτερη προσπάθεια το σουτ του Κωστίκου στην επαναφορά. Ο Σαράφης στο 60ο λεπτό με προβολή από κοντά μετά από σουτ του Κερμανίδη ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα και ο ΠΑΟΚ ψάχνει το δεύτερο γκολ πρόκρισης. Στο 85ο λεπτό ο Κούδας δέχεται μαρκάρισμα στην μεγάλη περιοχή από τους Μιχαλίτσιο και Βένο χωρίς ο διαιτητής Βουράκης να υποδείξει το πέναλτι.

Η λύση έρχεται από τον Βασιλάκο στο 110’ που με σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 2-0 και έστειλε τον ΠΑΟΚ στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και ο Άρης μπήκε μαζί με τον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ στην λίστα των ομάδων που είχε αποκλείσει εκείνη την σεζόν ο ΠΑΟΚ.

ΠΑΟΚ: Φορτούλα, Γούναρης, Ιωσηφίδης, Αναστασιάδης, Αποστολίδης, Δαμανάκης, Σαράφης, Κούδας, Βασιλάκος, Ορφανός (46′ Κερμανίδης), Κωστίκος