20.03.1974

Ο ΠΑΟΚ στους «8» του Κυπέλλου Κυπελλούχων Ευρώπης

Ο επίλογος της εντυπωσιακής πορείας, στο Κύπελλο Κυπελλούχων την σεζόν 1973-’74, γράφθηκε στις 20 Μαρτίου 1974. Η Μίλαν έβαζε τέλος στα όνειρα των ΠΑΟΚτσήδων που πίστευαν, μετά τις προκρίσεις επί της πολωνικής Λέγκια Βαρσοβίας και της Λυών από τη Γαλλία, σε κάτι πολύ σπουδαίο.

Παρά την ήττα με το αποτρεπτικό 3-0 στο Μιλάνο, η Τούμπα ήταν κατάμεστη στη ρεβάνς, που έγινε στις 20 Μαρτίου 1974. Εκείνο το βράδυ κόπηκαν 43.882 εισιτήρια και ο ΠΑΟΚ δυσκόλεψε αρκετά την πανίσχυρη αντίπαλο του. Ο Βέλγος διαιτητής Λορό, όπως και ο Μαλτέζος Μπονέτι, έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση του τελικού σκορ.

Ο Σταύρος Σαράφης στο 27’ με εντυπωσιακή κεφαλιά έκανε το 1-0. Η φάση έχει αποτυπωθεί από το φωτογραφικό φακό και δείχνει το μεγαλείο του Ελληνα μεσοεπιθετικού του ΠΑΟΚ, που σαν τανκ πήρε παραμάζωμα τον αμυντικό της Μίλαν και άνοιξε το σκορ, ενώ δέκα λεπτά νωρίτερα ο Δημήτρης Παρίδης είχε στείλει  την μπάλα να χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας -αυτής που είναι μπροστά από τη θύρα 7- η μπάλα πέρασε τη γραμμή, αλλά το γκολ δεν μέτρησε ποτέ από τον διαιτητή Λορό.

Ο Δικέφαλος έχασε πολλές ευκαιρίες μέχρι να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 64’ ο Μπιγκόν. Στο 72' ο Σαράφης και πάλι με  κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα, αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο Τρεσόλντι διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

ΠΑΟΚ: Χατζηιωάννου, Χατζηαντωνίου, Πέλιος, Τσιλιγκιρίδης, Ιωσηφίδης, Τερζαντίδης, Αποστολίδης, Σαράφης, Κούδας, Ασλανίδης (66’ Κερμανίδης), Παρίδης.

ΜΙΛΑΝ: Βέκι, Ανκουϊλέτι, Σαμπατίνι, Σνέλλινγκερ, Μαλντέρα, Μπιάζολο, Μπεργκαμάσκι (74’ Τρεσόλντι), Ριβέρα, Μπιγκόν, Κιαρούτζι.