27.11.1963

Όταν ο ΠΑΟΚ έφυγε από το γήπεδο…

Η Α’ Εθνική μετρούσε τέσσερα χρόνια ζωής, όταν ο ΠΑΟΚ έγινε η πρώτη ομάδα που αποχώρησε από το γήπεδο. Ήταν 27 Νοεμβρίου 1963 και για τη 10η αγωνιστική έπαιζαν Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας.

Η Ομοσπονδία όρισε τον Βούλγαρο Ρουμέντσεφ και δύο Έλληνες επόπτες ως διαιτητικό τρίο του ντέρμπι το οποίο θα παρακολουθούσαν για μόλις 30 λεπτά, περίπου 27.000 κόσμος.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 27’ με τον Βασιλείου, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 1-1 με τον Ραπτόπουλο. Όλοι είδαν πρώτα τον ποδοσφαιριστή του Δικέφαλου να στέλνει με δυνατό σουτ την μπάλα στα δίχτυα και τον Σημαντήρη να σταματάει την πορεία της, ενώ είχε περάσει τη γραμμή, στέλνοντάς την σε κόρνερ! Οσοι ήταν στο γήπεδο είδαν  το γκολ ή τουλάχιστον το πέναλτι του αμυντικού του Ολυμπιακού, εκτός από έναν. Από τον Βούλγαρο διαιτητή, που έδειξε άουτ! Ούτε, καν κόρνερ…

Οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ αποφάσισαν μόνοι τους, παρά τις προσπάθειες του εφόρου Λάζαρου Τσώμου, να  αποχωρήσουν από τον αγωνιστικό χώρο και μία μέρα αργότερα με απόφαση της ΕΠΟ να μηδενιστούν σε δύο αγώνες.

Η διοίκηση προσέφυγε, κατά της απόφασης της ΕΠΟ, στα πολιτικά δικαστήρια, ενώ τριάντα χρόνια αργότερα, ο Δικέφαλος θα αποχωρήσει για δεύτερη φορά από το γήπεδο, σ’ ένα ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, με απόφαση του τότε προέδρου, Θωμά Βουλινού.