07.12.1994

Το ασπρόμαυρο πάρτι στου Χαριλάου

Οι αγώνες του ΠΑΟΚ με τον Αρη, οι κλασικές μονομαχίες των δύο «αιωνίων» αντιπάλων της Θεσσαλονίκης, πάντα κρύβουν ένταση, πάντα έχουν κάτι να θυμάσαι. Από το πρώτο διπλό του Δικέφαλου, με το… καλημέρα στην Α’ Εθνική κατηγορία (1/11/1959) μέχρι την τελευταία νίκη (1-3) στις 27.02.2005.

Η μεγαλύτερη νίκη του ΠΑΟΚ στην έδρα του αντιπάλου του είναι το 0-4 της σεζόν 1994-95 όπου στον πάγκο του Δικέφαλου καθόταν ο Αρι Χααν. Το ματς είχε οριστεί για τις 20 Νοεμβρίου 1994, αλλά τα επεισόδια πριν από την έναρξη του αγώνα οδηγούν σε αναβολή της αναμέτρησης και ορίστηκε για τις 7 Δεκεμβρίου, όταν και γράφτηκε μια ακόμη χρυσή σελίδα στην ιστορία της ομάδας!

Με τον Γιώργο Τουρσουνίδη σε μεγάλη βραδιά, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο 21' και με τον ίδιο παίκτη διπλασίασε τα τέρματά του στο 57ο λεπτό. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κώστας Λαγωνίδης, με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, έγραψε το 0-3 και το σκορ έκλεισε στις καθυστερήσεις με κοντινή προβολή του Πολωνού Κριστόφ Μπότσιεκ.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Μιχόπουλος, Καπετανόπουλος (86’ Α. Καρασαββίδης), Ζαφειρίου, Αλεξίου, Γιουκούδης, Φαν Ρόι, Τουρσουνίδης, Ζαγοράκης, Ζουμπούλης (71’ Χάβος), Μπότσιεκ.